२०८१, ५ श्रावण शनिबार | Sat Jul 20 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

गाउँले पर्यटनलाई ‘टुरिज्म हव’ बनाउँदै तमानखोला गाउँपालिकाबागलुङको तमानखोला गाउँपालिकाले गाउँले पर्यटनलाई टुरिज्म हवका रुपमा विकास गर्न थालेको छ । धौलागिरि हिमालको काखमा बाक्लो बस्ती, प्राकृतिक सुन्दरता, केही भिरालो, केही समथर भू–भाग मिलेर बनेको तमान गाउँ र यसक्षेत्रमा पर्ने पर्यटकीय प्रचुर सम्भावना भएका क्षेत्रलाई टुरिज्म हवका रुपमा विकास गरेको हो ।

तमानखोला गाउँपालिका–३ मा पर्ने तमान गाउँ पर्यटकीय हिसाबले निकै सम्भावना बोकेको छ । चिटिक्क मिलेर बनेका तमान गाउँका घरले धेरैलाई आकर्षित गरिरहेको छ । वर्षौंदेखि पर्यटक पर्खिरहेको तमान गाउँ विकटमा हुँदा आगन्तुक भित्र्याउन सकेको थिएन ।

तमानखोला गाउँपालिकाले आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटक भित्र्याउन पूर्वाधार निर्माणलाई जोड दिँदै पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि प्रचारप्रसार गर्न थालेपछि तमान खोला  ‘पर्यटकीय हब’ का रूपमा विकास भएको छ ।

पर्यटन, जलविद्युत र जडिबुटीका हिसाबले प्रचुर सम्भावना भएको तमान खोलालाई दिगो पूर्वाधार निर्माण र पर्यटकीय क्षेत्र विकासमा जोड दिइएको गाउँपालिका अध्यक्ष जोकलाल बुढामगरले बताए ।

तमान गाउँलाई ‘पर्यटकीय गाउँ’ निर्माण गर्न र यहाँका नागरिकको जीवनस्तर उकास्न दिर्घकालिन  योजनाहरु अघि बढाइएको अध्यक्ष बुढा मगरको भनाई छ ।

तमान खोला गाउँपालिका राष्ट्रिय गौरवको आयोजना मध्यपहाडी लोकमार्ग र सालझण्डी–ढोरपाटन सडकसँग नजिक पर्छ । सरकारको रणनीतिक सडकअन्तर्गत प्युठानको स्वर्गद्वारी, बागलुङको ढोरपाटन, म्याग्दीको गलेश्वर र मुस्ताङको मुक्तिनाथसँग जोडिने सडकको केन्द्रमा तमान गाउँ पर्छ । यो सडकलाई ‘धार्मिक पर्यटन सडक’को नामकरण गरेर धार्मिक पर्यटक बढी भित्राउने गाउँपालिकाको लक्ष्य छ ।

तमान खोलामा बराह थान, ढोमै थान, देवी थान, ओदान थान, भुमे थान, लक्ष्मी मन्दिर, मण्डली थान मन्दिर, शोले देउराली, देउराली डाँडा, अङकुते देउराली, नौडल्ले  पहाड, बराह ताल, राङगुली देउराली र फुस्रेको डाँडासहितका पर्यटकीय क्षेत्र छन् । यहाँ पुग्ने पर्यटकले यानीमाया सोरथी नाचमा रमाउँदै सुन्दर दृश्यावलोकन गर्न सक्छन् ।

प्रकाशित मिति : २०८०, २१ भाद्र बिहीबार ००:००  ४ : २७ बजे