२०८१, १ असार शुक्रबार | Fri Jun 14 2024

मौसम अपडेट

नेपाली पात्रो

विदेशी विनिमय दर अपडेट

राशिफल अपडेट

सुन चाँदी दर अपडेट

Title

बेसहारा बालबालिकाको भविष्य उज्जवल बनाउँदै तमान गाउँपालिकाबागलुङको तमानखोला गाउँपालिकाले नेपालमै नयाँ र रचनात्मक काम गरेको छ ।  अन्य स्थानीय तहले शिक्षाको विकास र गुणस्तर सुधारमा मात्रै काम गरिरहेका बेला तमानखोलाले बेसहारा बालबालिकाको भविष्य उज्जवल बनाउने गरी काम थालेको हो ।

पालिका भित्रका अभिभावक विहिन, गरिब, अपाङ्ग, तथा विद्यालयको पहुँचमा पुग्न नसकेका    बालबालिकालाई लालनपालन र पठनपाठन गराउने सम्मको काम गाउँपालिकाले थालेको हो ।  गाउँपालिकाले तीन वर्षदेखि वडा नम्बर ३ तमान गाउँमा बालगृह सञ्चालन गरिरहेको छ ।

बाल्यकालमै सहारा नपाएका बालबालिकाको भविष्य अन्धकारमय हुने भएकाले अनाथ तथा बेसहारा बालबालिकालाई भविष्यमा सफल व्यक्ति बनाउने लक्ष्यका साथ पालनपोषण र पढाउन थालेका गाउँपालिका अध्यक्ष जोकलाल बुढामगरले बताए । आर्थिक अवस्था कमजोर भई पढ्नबाट वञ्चित भएका बालबालिकालाई पालिकाले बालगृहमा आश्रय दिई पढाउने जिम्मा लिने अध्यक्ष बुढामगरको भनाई छ । शिशुकक्षा देखि कक्षा १२ सम्म पालिकाले पढाउने र उच्च शिक्षाका लागि समेत आवश्यक सहयोग गरिने अध्यक्ष बुढामगरले अनलाइन सरोकारसँग बताए । ‘नेपालमै नौलो काम हुनसक्छ मैले बेसहारा बालबालिको भविष्य उज्जवल बनाउने काम थालेको छु । लालनपालन र पठनपाठन मात्रै होइन संस्कारसहितको वातावरण पनि दिने गरी बालगृह नै सञ्चालन गरेर काम गरिरहेको छु ।’ अध्यक्ष बुढामगरले भने, ‘बेसहारा बालबालिका विस्तारै कुलतमा फस्ने र पछि गएर विभिन्न गलत काममा लाग्ने, शिक्षाको अवसर नपाउने अवस्थालाई तमानमा हामीले सुधार गर्दैछौं । अहिलेको सहारा विहिन बालक भोलिको देशको प्रतिठिष्त व्यक्ति बन्न सक्छ त्यसका लागि हामीले योजनावद्ध काम गर्दै आएका छौं ।’ तमानखोलामा कोही पनि अब सहारा विहिन हुनु नपर्ने र अहिले पालिकाले पढाएका बालबालिकालाई पछि रोजगारीका लागि समेत पहल गरिने अध्यक्ष बुढामगरको भनाई छ ।

गाउँपालिकाले सञ्चालन गरेको बाल गृहमा अहिले २९ जना छन् । उनीहरु मध्ये २ जनाले अघिल्लो वर्ष एसइइ परीक्षा दिइसकेका छन् ।

पालिकाले ‘तमानखोला विकास कोष’ निर्माण गरेर बालगृह सञ्चालन गर्दै आएको छ । बालगृहमा बस्ने बालबालिकाले स्थानीय धन गौ ज्योति माध्यमिक विद्यालयमा अध्ययन गरिरहेका छन् ।

बेसहारा बालबालिकाको गाउँपालिका अभिभावक बनेपछि स्थानीय खुसी भएका छन् ।

प्रकाशित मिति : २०८१, ४ जेठ शुक्रबार ००:००  १ : ३२ बजे